2013 Subaru WRX Base Wagon
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,795 ($35,980 *) |
| MSRP with Destination | $26,565 ($37,054 *) |
| Destination Charge | $770 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally Opposed 4-Cylinder Boxer, Turbocharged/Intercooled |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 265 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 244 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve, Belt-Driven, Subaru AVCS (Intake) |
| Bore and Stroke | 99.5 x 79.0 |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Injection Type | Sequential Multi-Port Fuel Injection (MFI) with Electronic Throttle Control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Differential Type | Symmetrical AWD; viscous-coupling locking center differential; 50:50 nominal torque split |
| Transmission | |
| Transmission | 5-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.166 |
| 2nd Gear | 1.882 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.738 |
| Reverse | 3.333 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded 91 Octane Minimum |
| Tank Capacity | 16.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, steel lower L-arms, coil springs, 21-mm stabilizer bar, negative-scrub geometry |
| Rear Suspension | Double-wishbone type, coil springs, 16-mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 21 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 16 mm |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston |
| Front Brake Disc | 11.6-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.3-in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 8-inch 15-spoke aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 8-inch 15-spoke aluminum alloy |
| Tires Front | 235/45R17 94W Dunlop SP01 |
| Tires Rear | 235/45R17 94W Dunlop SP01 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173.8 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 103.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Cargo Volume | 19 ft³ |
| Curb Weight | 3,208 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 33.5 in |
| Shoulder Room Front | 54.8 in |
| Shoulder Room Rear | 53.2 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 53.3 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars