2015 Subaru WRX Premium 6MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,495 ($39,075 *) |
| MSRP with Destination | $29,290 ($40,166 *) |
| Destination Charge | $795 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally Opposed 4-Cylinder Boxer, Turbocharged/Intercooled |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2000-5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve, Chain-Driven, Subaru Dual AVCS (Intake and Exhaust) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) with Twin-Scroll Turbocharger |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Differential Type | Symmetrical AWD; viscous-coupling locking center differential; 50:50 nominal torque split |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.947 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.78 |
| 6th Gear | 0.666 |
| Reverse | 3.636 |
| Final Drive | 4.11 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI Recommended (performance reduced with 87 AKI) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, aluminum lower L-arms with pillow ball mounts and bushings, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, pillow ball bushings for lower lateral links, coil springs and stabilizer bar |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.3-in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 8-inch aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 8-inch aluminum alloy |
| Tires Front | 235/45R17 94W Dunlop SP Sport Maxx RT |
| Tires Rear | 235/45R17 94W Dunlop SP Sport Maxx RT |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Cargo Volume | 12 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars