| Price |
| MSRP | $30,495 |
| MSRP with Destination | $31,355 |
| Destination Charge | $860 |
| Engine |
| Engine Type | Horizontally Opposed 4-Cylinder Boxer, Turbocharged/Intercooled |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2000-5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve, Chain-Driven, Subaru Dual AVCS (Intake and Exhaust) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) with Twin-Scroll Turbocharger |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Differential Type | Variable Torque Distribution (VTD) AWD; planetary gear center differential with electronically controlled hydraulic transfer clutch; 45:55 nominal torque split |
| Transmission |
| Transmission | Sport Lineartronic CVT with 8-speed manual shift mode |
| 1st Gear | 3.505 |
| 2nd Gear | 2.405 |
| 3rd Gear | 1.855 |
| 4th Gear | 1.544 |
| 5th Gear | 1.258 |
| 6th Gear | 1.032 |
| 7th Gear | 0.856 |
| 8th Gear | 0.716 |
| Reverse | 2.345 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI Recommended (performance reduced with 87 AKI) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Inverted MacPherson-type struts, aluminum lower L-arms with pillow ball mounts and bushings, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, pillow ball bushings for lower lateral links, coil springs and stabilizer bar |
| Turning Diameter | 36 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.3-in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 8.5-inch aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8.5-inch aluminum alloy |
| Tires Front | 245/40R18 97W |
| Tires Rear | 245/40R18 97W |
| Dimensions & Weight |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Ground Clearance | 4.9 in |
| Cargo Volume | 12 ft³ |
| Curb Weight | 3,474 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |