2025 Subaru BRZ Limited 6MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,745 |
| MSRP with Destination | $34,915 |
| Destination Charge | $1,170 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally Opposed 4-Cylinder (SUBARU BOXER FA24) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 228 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 184 lb-ft |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve, Subaru Dual Active Valve Control System (DAVCS) on Intake and Exhaust |
| Bore and Stroke | 94 mm x 86 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct and Port Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | TORSEN Limited-Slip Differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.626 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.189 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 1.541 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1.213 (111 mph **) |
| 5th Gear | 1 (135 mph **) |
| 6th Gear | 0.767 (176 mph **) |
| Reverse | 3.438 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (93 AKI) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, Lower L-Arms, Coil Springs, Stabilizer Bar, Strut Tower Brace |
| Rear Suspension | Double-Wishbone, Coil Springs, Stabilizer Bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston Floating |
| Front Brake Disc | 11.6 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.4 in. Ventilated Disc, Single-Piston Floating Caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. Aluminum Alloy |
| Tires Front | 215/40 R18 85Y Michelin Pilot Sport 4 Summer Performance |
| Tires Rear | 215/40 R18 85Y Michelin Pilot Sport 4 Summer Performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 69.9 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 101.4 in |
| Front Track | 59.8 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 6.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,837 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37 in |
| Headroom Rear | 33.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.6 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 52.4 in |
| Hip Room Rear | 45.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline