| Price |
| MSRP | $51,165 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft @ 2000-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS (intake variable timing) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split with X-MODE) |
| Transmission |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-Speed Manual Mode + Hill Descent Control |
| 1st Gear | 3.49 |
| 2nd Gear | 2.497 |
| 3rd Gear | 1.788 |
| 4th Gear | 1.381 |
| 5th Gear | 1.065 |
| 6th Gear | 0.83 |
| 7th Gear | 0.653 |
| 8th Gear | 0.506 |
| Reverse | 3.394 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 Octane |
| Tank Capacity | 19.3 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.1 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.0 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 20 x 7.5J alloy |
| Tires Front | 245/50R20 102H all-season |
| Tires Rear | 245/50R20 102H all-season |
| Dimensions & Weight |
| Length | 196.8 in |
| Width | 76 in |
| Height | 71.6 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,590 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 61.1 in |
| Shoulder Room Rear | 60.3 in |
| Hip Room Front | 57.8 in |
| Hip Room Rear | 57.2 in |