| Price |
| MSRP | $33,795 |
| Destination Charge | $1,420 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 180 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 3700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS (intake & exhaust variable timing) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Symmetrical AWD (ACT-4 Active Torque Split) |
| Transmission |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-Speed Manual Mode + Dual-Mode X-MODE |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.646 |
| 3rd Gear | 1.965 |
| 4th Gear | 1.532 |
| 5th Gear | 1.199 |
| 6th Gear | 0.939 |
| 7th Gear | 0.729 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 16.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.2 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 x 7 in alloy (matte black) |
| Wheels Rear | 17 x 7 in alloy (matte black) |
| Tires Front | 225/55R17 99T all-terrain (Yokohama Geolandar) |
| Tires Rear | 225/55R17 99T all-terrain (Yokohama Geolandar) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 176.4 in |
| Width | 71.7 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 104.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 9.3 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 33° |
| Cargo Volume | 20 ft³ |
| Curb Weight | 3,369 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |