| Price |
| MSRP | $26,595 |
| MSRP with Destination | $27,790 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Naturally Aspirated Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS (intake & exhaust variable timing) |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Symmetrical AWD (ACT-4 Active Torque Split) |
| Transmission |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-Speed Manual Mode |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.628 |
| 3rd Gear | 1.911 |
| 4th Gear | 1.535 |
| 5th Gear | 1.195 |
| 6th Gear | 0.914 |
| 7th Gear | 0.717 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy |
| City | 27 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 16.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston (Ventilated) |
| Front Brake Disc | 12.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.2 in (Ventilated, Single-Piston Caliper) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in alloy |
| Tires Front | 225/40R18 88V all-season |
| Tires Rear | 225/40R18 88V all-season |
| Dimensions & Weight |
| Length | 176.2 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 58.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,249 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |