| Price |
| MSRP | $44,365 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged Horizontally Opposed (Boxer) 4-Cylinder, DAVCS |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft @ 2000-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with DAVCS (intake & exhaust variable timing) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Active Torque Split + X-MODE) |
| Transmission |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-Speed Manual Mode + Dual-Mode X-MODE |
| 1st Gear | 3.229 |
| 2nd Gear | 2.31 |
| 3rd Gear | 1.654 |
| 4th Gear | 1.278 |
| 5th Gear | 0.985 |
| 6th Gear | 0.768 |
| 7th Gear | 0.604 |
| 8th Gear | 0.468 |
| Reverse | 3.139 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy |
| City | 22 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded 87 AKI |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.8 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 7 in alloy (black) |
| Wheels Rear | 19 x 7 in alloy (black) |
| Tires Front | 225/55R19 99H all-season |
| Tires Rear | 225/55R19 99H all-season |
| Dimensions & Weight |
| Length | 191.7 in |
| Width | 74 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18° |
| Departure Angle | 22.5° |
| Cargo Volume | 34.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,968 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 40.5 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |