| Price |
| MSRP | $43,995 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | Dual AC Synchronous Permanent-Magnet Electric Motors (front + rear, 167 kW each) |
| Horsepower | 375 hp |
| Drivetrain |
| Drive Type | Symmetrical AWD (Electronic Power-Controlled Variable Power Distribution) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Ratio Reduction Transaxle |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Battery Electric Vehicle (no fuel) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with internal rebound springs + stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double Wishbone with stabilizer bar |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston (Ventilated) |
| Front Brake Disc | 12.9 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.5 in (Ventilated, Single-Piston Caliper) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in alloy (machine finish) |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in alloy (machine finish) |
| Tires Front | 235/50R20 100V all-season |
| Tires Rear | 235/50R20 100V all-season |
| Dimensions & Weight |
| Length | 190.8 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Cargo Volume | 31.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,530 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 55 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 46.2 in |