| Price |
| MSRP | $45,995 |
| MSRP with Destination | $47,190 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged DOHC 4-Cylinder SUBARU BOXER; aluminum block and heads; twin-scroll turbo with intercooler |
| Displacement | 2.4 L |
| Boost Pressure | 12 psi |
| Horsepower | 271 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2000-5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC; chain-driven camshafts; Dual Active Valve Control System (DAVCS) intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 94 x 86 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection (DFI) with Electronic Throttle Control; twin-scroll turbocharger |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Continuous AWD; viscous-coupling locking center differential; 50:50 nominal torque split |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Manual with Incline Start Assist |
| 1st Gear | 3.455 |
| 2nd Gear | 1.947 |
| 3rd Gear | 1.367 |
| 4th Gear | 1.029 |
| 5th Gear | 0.825 |
| 6th Gear | 0.667 |
| Reverse | 3.636 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | 91 AKI Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 16.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson struts with internal rebound springs; aluminum lower L-arms with pillow ball mounts and bushings; coil springs; stabilizer bar; STI-tuned electronic adjustable dampers |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe; pillow ball bushings for lower lateral links; coil springs; stabilizer bar; STI-tuned electronic adjustable dampers |
| Turning Diameter | 36.06 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Brembo 6-Piston Monoblock |
| Front Brake Disc | 13.4 in cross-drilled ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.8 in cross-drilled ventilated; 2-piston monoblock caliper |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8.5 in |
| Wheels Rear | 19 x 8.5 in |
| Tires Front | 245/35R19 93Y summer performance |
| Tires Rear | 245/35R19 93Y summer performance |
| Dimensions & Weight |
| Length | 183.8 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 57.8 in |
| Wheelbase | 105.2 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 5.4 in |
| Cargo Volume | 12.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,430 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |