2022 Toyota GR Supra 2.0
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $43,540 |
| MSRP with Destination | $44,565 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Inline 4-Cylinder Twin-Scroll Turbocharged |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 255 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 295 lb-ft @ 1550-4400 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VVT |
| Bore and Stroke | 82.0 x 94.6 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.25 (31 mph **) |
| 2nd Gear | 3.36 (49 mph **) |
| 3rd Gear | 2.172 (75 mph **) |
| 4th Gear | 1.72 (95 mph **) |
| 5th Gear | 1.316 (124 mph **) |
| 6th Gear | 1 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.822 (199 mph **) |
| 8th Gear | 0.64 (255 mph **) |
| Reverse | 3.712 |
| Final Drive | 3.154 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Fuel (95/91 Octane Min.) |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Type MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link (5-Arm Construction) |
| Front Stabilizer Bar | 23.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18.0 mm |
| Turning Diameter | 34.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 1-Piston Aluminum Floating Caliper |
| Front Brake Disc | 13.0 in. (330-mm.) Ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in. (330-mm.) Ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 9.0J |
| Wheels Rear | 18 x 10.0J |
| Tires Front | 255/40ZR18 Michelin Pilot Super Sport |
| Tires Rear | 275/40ZR18 Michelin Pilot Super Sport |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.5 in |
| Width | 73 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 97.2 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 10.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,181 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline