2022 Toyota GR86 GR86 MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,700 |
| MSRP with Destination | $28,725 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L Horizontally Opposed 4-Cylinder (Boxer) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 228 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 3700 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | D4-S Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Torsen Limited-Slip Differential (LSD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.626 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.189 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.541 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1.213 (110 mph **) |
| 5th Gear | 1 (134 mph **) |
| 6th Gear | 0.767 (175 mph **) |
| Reverse | 3.437 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Fuel |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 18.3 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 14 mm |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 2-Piston Steel Floating-Caliper |
| Front Brake Disc | 11.6-in. (294-mm.) Ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.4-in. (290-mm.) Ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5J |
| Wheels Rear | 17 x 7.5J |
| Tires Front | 215/45R17 Michelin Primacy HP |
| Tires Rear | 215/45R17 Michelin Primacy HP |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 69.9 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 101.4 in |
| Front Track | 59.8 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 6.26 ft³ |
| Curb Weight | 2,811 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37 in |
| Headroom Rear | 33.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.6 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
** Theoretical max speed per gear at redline