| Price |
| MSRP | $43,880 |
| MSRP with Destination | $45,275 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine |
| Engine Type | Dual Motor Electric (80 kW front / 80 kW rear) |
| Horsepower | 214 hp |
| Torque | 124 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Economy |
| City | 112 MPG |
| Highway | 92 MPG |
| Combined | 102 MPG |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Turning Diameter | 40 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in |
| Wheels Rear | 20 in |
| Tires Front | 235/50R20 |
| Tires Rear | 235/50R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 27.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,464 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |