| Price |
| MSRP | $31,000 |
| MSRP with Destination | $32,135 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L 4-Cylinder DOHC 16-Valve with Hybrid Electric Motor |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 163 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve, Chain Drive |
| Bore and Stroke | 3.44 x 4.07 in. |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (eCVT) |
| Fuel Economy |
| City | 48 MPG |
| Highway | 47 MPG |
| Combined | 47 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar, Sport-Tuned Shocks and Springs |
| Front Stabilizer Bar | 27.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26.0 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated Disc, 12.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.06 in |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 8 in. Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45 R18 |
| Tires Rear | P235/45 R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 193.5 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 5.4 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,494 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.7 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 54.6 in |