| Price |
| MSRP | $29,715 |
| MSRP with Destination | $31,065 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve inline 4-cylinder, D-4S, Dual VVT-i; Permanent Magnet Synchronous electric motor (206 N·m / 151.94 lb-ft); Hybrid; System net: 196 hp |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Dual Variable Valve Timing with intelligence (Dual VVT-i) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (dual port and direct injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electronic On-Demand AWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronically controlled Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Fuel Economy |
| City | 45 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 42 MPG |
| Recommended Fuel | 87-octane unleaded or higher |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Sport-tuned independent MacPherson strut with stabilizer bar, coil springs, and hydraulic shock absorbers |
| Rear Suspension | Sport-tuned double-wishbone multi-link with stabilizer bar, coil springs, trailing arms, and hydraulic shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 21 mm |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in alloy |
| Wheels Rear | 17 in alloy |
| Tires Front | 215/65R17 |
| Tires Rear | 215/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 176.8 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 16.2° |
| Departure Angle | 22.8° |
| Cargo Volume | 17 ft³ |
| Curb Weight | 3,385 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 52.7 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |