| Price |
| MSRP | $26,365 |
| MSRP with Destination | $27,715 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-Valve 4-Cylinder (Dynamic Force); D-4S; VVT-i |
| Displacement | 1.987 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 150 lb-ft @ 4400-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct and Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift-CVT (DS-CVT) |
| 1st Gear | 3.377 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.014 |
| Fuel Economy |
| City | 31 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane or higher) |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion-beam with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.2 mm |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.1 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 215/65R17 |
| Tires Rear | 215/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 175.6 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 19.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,115 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 32 in |
| Shoulder Room Front | 52.7 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |