| Price |
| MSRP | $25,225 |
| MSRP with Destination | $26,360 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 1.8L 4-Cylinder DOHC 16V VVT-i Parallel Hybrid (CVTi) |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 105 lb-ft @ 3600 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16V VVT-i |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | CVTi |
| Fuel Economy |
| City | 51 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | 87-octane or higher (unleaded) |
| Tank Capacity | 11.3 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multilink with stabilizer bar |
| Turning Diameter | 35.6 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 10.8 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.2 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 16 in |
| Wheels Rear | 16 in |
| Tires Front | P205/55R16 |
| Tires Rear | P205/55R16 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 182.3 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 60.4 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Shoulder Room Front | 54 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 53 in |
| Hip Room Rear | 43.9 in |