| Price |
| MSRP | $26,650 |
| MSRP with Destination | $27,785 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Dynamic Force 4-Cylinder DOHC 16-Valve, Naturally Aspirated |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection, Port Injection (SIDI & PFI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Fuel Economy |
| City | 31 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87-octane minimum) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multilink with rear stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 10.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in. |
| Wheels Rear | 18 in. |
| Tires Front | P225/40R18 |
| Tires Rear | P225/40R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 182.3 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 54 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 51.3 in |