| Price |
| MSRP | $56,250 |
| MSRP with Destination | $57,385 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-Valve Inline 6-Cylinder Twin-Scroll Turbocharged; Direct Injection; VVT |
| Displacement | 2.998 L |
| Horsepower | 382 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 368 lb-ft @ 1800-5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve with VVT |
| Bore and Stroke | 82.0 x 94.6 |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 4.11 |
| 2nd Gear | 2.315 |
| 3rd Gear | 1.542 |
| 4th Gear | 1.179 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.846 |
| Reverse | 3.727 |
| Final Drive | 3.46 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (91 octane minimum) |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-Joint MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link with Five-Arm Construction |
| Front Stabilizer Bar | 23.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18.0 mm |
| Turning Diameter | 34.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Brembo 4-Piston Fixed Caliper |
| Front Brake Disc | 13.7 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (9.0 in wide) |
| Wheels Rear | 19 in (10.0 in wide) |
| Tires Front | 255/35ZR19 |
| Tires Rear | 275/35ZR19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 172.5 in |
| Width | 73 in |
| Height | 50.9 in |
| Wheelbase | 97.2 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 4.5 in |
| Cargo Volume | 10.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,389 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.4 in |