| Price |
| MSRP | $30,000 |
| MSRP with Destination | $31,135 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Horizontally Opposed 4-Cylinder (Boxer), DOHC 16-valve, Dual VVT, D-4S |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 228 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 3700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Dual Variable Valve Timing (Dual VVT) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct and Sequential Port Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Torsen Limited-Slip Differential (LSD) |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Close-Ratio Manual (TL70) |
| 1st Gear | 3.626 |
| 2nd Gear | 2.189 |
| 3rd Gear | 1.541 |
| 4th Gear | 1.213 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.767 |
| Reverse | 3.437 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Fuel |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Sport-tuned independent MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sport-tuned independent double wishbone style multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 18.3 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 14 mm |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | 2-Piston Steel Floating-Caliper |
| Front Brake Disc | 11.6 in (294 mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.4 in (290 mm) ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 x 7.5 in alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.5 in alloy |
| Tires Front | 215/45R17 Michelin Primacy HP |
| Tires Rear | 215/45R17 Michelin Primacy HP |
| Dimensions & Weight |
| Length | 167.9 in |
| Width | 69.9 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 101.4 in |
| Front Track | 59.8 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 6.26 ft³ |
| Curb Weight | 2,811 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37 in |
| Headroom Rear | 33.5 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.6 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |