| Price |
| MSRP | $43,630 |
| MSRP with Destination | $45,080 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged DOHC 4-Cylinder (8AT) |
| Horsepower | 265 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16V Dual VVT-i |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift-8AT |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | 87-octane or higher (unleaded) |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link suspension with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 27.5mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19mm |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.38 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 255/65R18 |
| Tires Rear | 255/65R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 201.4 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 20.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,290 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 41.5 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.8 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 57 in |