| Price |
| MSRP | $54,690 |
| MSRP with Destination | $56,140 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged DOHC 4-Cylinder Hybrid MAX (6AT) |
| Horsepower | 362 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16V Dual VVT-i |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift-6AT |
| 1st Gear | 4.474 |
| 2nd Gear | 2.517 |
| 3rd Gear | 1.56 |
| 4th Gear | 1.143 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.671 |
| Reverse | 3.196 |
| Final Drive | 3.737 |
| Fuel Economy |
| City | 26 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | 87-octane or higher (unleaded) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link suspension with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 28.6mm |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.38 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in |
| Wheels Rear | 20 in |
| Tires Front | 255/55R20 |
| Tires Rear | 255/55R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 201.4 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 20.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,830 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.8 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 57 in |