| Price |
| MSRP | $46,340 |
| MSRP with Destination | $47,790 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged 4-Cylinder DOHC |
| Horsepower | 265 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.5 x 99.5 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Dynamic Torque Vectoring All-Wheel Drive (DTV-AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift 8-Speed Automatic Transmission (8AT) |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar (Sport-Tuned) |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated Disc, 13.3 in |
| Rear Brake Disc | Power-Assisted Solid Disc, 13.3 in |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20-in. Alloy (Black) |
| Wheels Rear | 20-in. Alloy (Black) |
| Tires Front | P235/55R20 |
| Tires Rear | P235/55R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 197.4 in |
| Width | 76 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.3 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 18.1° |
| Departure Angle | 23.4° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,420 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 59 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 57.2 in |
| Hip Room Rear | 57 in |