| Price |
| MSRP | $28,350 |
| MSRP with Destination | $29,485 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | M20A-FXS 2.0L Atkinson-Cycle Inline-4 + Hybrid Drive |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 194 hp |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | Direct + Port Injection (D-4S) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Electronically-Controlled CVT (eCVT) |
| Fuel Economy |
| City | 57 MPG |
| Highway | 56 MPG |
| Combined | 57 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 11.3 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar |
| Turning Diameter | 34.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.0 in (Solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in (alloy w/ cover) |
| Wheels Rear | 17 in (alloy w/ cover) |
| Tires Front | 195/60R17 (All-Season) |
| Tires Rear | 195/60R17 (All-Season) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181.1 in |
| Width | 70.2 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 23.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,097 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 43.2 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.8 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |