| Price |
| MSRP | $28,850 |
| MSRP with Destination | $30,245 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Dynamic Force Inline-4 (DOHC 16-Valve VVT-iE/VVT-i) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 203 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 184 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT-iE/VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Direct Shift 8-Speed ECT-i Automatic with Sequential Shift Mode |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.028 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.456 |
| 5th Gear | 1.22 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.808 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.014 |
| Final Drive | 3.177 |
| Fuel Economy |
| City | 27 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane or Higher) |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar |
| Front Stabilizer Bar | 25.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23.5 mm |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.1 in (Solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in (steel w/ cover) |
| Wheels Rear | 17 in (steel w/ cover) |
| Tires Front | 225/65R17 |
| Tires Rear | 225/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 180.9 in |
| Width | 73 in |
| Height | 67 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Ground Clearance | 8.4 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 37.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,370 lbs |
| Interior |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 47.7 in |