| Price |
| MSRP | $68,200 |
| MSRP with Destination | $69,695 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged DOHC inline 4-cylinder Hybrid (T24A-FTS); i-FORCE MAX Two-Motor Hybrid System; D-4ST Fuel Injection |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 326 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 465 lb-ft @ 1700 rpm |
| Valvetrain | DOHC |
| Bore and Stroke | 87.5 × 99.5 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | D-4ST |
| Drivetrain |
| Drive Type | 4WD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 4.41 |
| 2nd Gear | 2.8 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.51 |
| 5th Gear | 1.27 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.65 |
| Reverse | 3.64 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy |
| City | 23 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent double-wishbone with stabilizer bar and twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with coil springs and outboard-mounted twin-tube shock absorbers |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.4 in |
| Rear Brake Disc | 13.2 in |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 265/70R18 |
| Tires Rear | 265/70R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 194.9 in |
| Width | 79.9 in |
| Height | 74 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 10.1 in |
| Approach Angle | 33° |
| Departure Angle | 24° |
| Curb Weight | 5,455 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 56.1 in |