2026 Toyota bZ Limited FWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $43,300 |
| MSRP with Destination | $44,750 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | Single Motor Electric (AC Synchronous) |
| Horsepower | 221 hp |
| Torque | 198 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 1-Speed Automatic (Single Reduction Gear) |
| Fuel Economy | |
| City | 138 MPG |
| Highway | 113 MPG |
| Combined | 125 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 40 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. alloy |
| Wheels Rear | 20 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 25.5° |
| Cargo Volume | 25.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,233 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.8 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |