| Price |
| MSRP | $29,395 |
| MSRP with Destination | $30,745 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | 4-Cylinder, Hybrid (HEV) -- 5th Generation Toyota Hybrid Electric Vehicle |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with Dual Variable Valve Timing with intelligence (VVT-i) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand All-Wheel Drive (E-Four) -- standard all grades |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Fuel Economy |
| City | 46 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 42 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Sport-tuned independent MacPherson strut with stabilizer bar, coil springs and hydraulic shock absorbers |
| Rear Suspension | Sport-tuned double-wishbone multi-link with coil springs, trailing arms, stabilizer bar and hydraulic shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 21 mm |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.1-in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17-in. machined and black-finished alloy |
| Wheels Rear | 17-in. machined and black-finished alloy |
| Tires Front | 215/65R17 |
| Tires Rear | 215/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 176.8 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 16.2° |
| Departure Angle | 22.8° |
| Cargo Volume | 21.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,340 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 32 in |
| Shoulder Room Front | 52.7 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 52.6 in |
| Hip Room Rear | 43.8 in |