| Price |
| MSRP | $27,575 |
| MSRP with Destination | $28,770 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Dynamic Force Inline-4 DOHC 16-Valve D-4S with Dual VVT-i |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Dynamic Shift CVT with Launch Gear and 10 Simulated Ratios |
| Fuel Economy |
| City | 30 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar and Springs |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 24.2 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated Disc, 11.1 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.4 in |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18-in. Gloss Graphite Alloy |
| Wheels Rear | 18-in. Gloss Graphite Alloy |
| Tires Front | 225/40R18 |
| Tires Rear | 225/40R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 172 in |
| Width | 70.5 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,060 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 45.5 in |