| Price |
| MSRP | $26,375 |
| MSRP with Destination | $27,570 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Hybrid — Parallel Hybrid (1.8L Atkinson + Electric) |
| Displacement | 1.8 L |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 105 lb-ft @ 3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 88.3 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Port Fuel Injection (PFI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand AWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Fuel Economy |
| City | 51 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87-octane minimum) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multilink suspension with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 10.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 16 in. |
| Wheels Rear | 16 in. |
| Tires Front | P205/55R16 |
| Tires Rear | P205/55R16 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 182.5 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 60.3 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,080 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 54 in |
| Shoulder Room Rear | 51.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 51.3 in |