| Price |
| MSRP | $44,490 |
| MSRP with Destination | $45,940 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 4-Cylinder, Hybrid (FHEV) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 178 lb-ft @ 4300-4500 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VVT-iE (intake) and VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (Direct + Port Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand All-Wheel Drive (E-Four) |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Fuel Economy |
| City | 39 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 38 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm (hollow) |
| Rear Stabilizer Bar | 21.0 mm (hollow) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.9-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.5-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19-in. multi-spoke machine-finished two-tone alloy |
| Wheels Rear | 19-in. multi-spoke machine-finished two-tone alloy |
| Tires Front | 225/55R19 |
| Tires Rear | 225/55R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 194.1 in |
| Width | 74 in |
| Height | 64 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 15.2° |
| Departure Angle | 21.4° |
| Cargo Volume | 25.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,210 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 37.1 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 55 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 47.7 in |