| Price |
| MSRP | $46,380 |
| MSRP with Destination | $47,875 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder Atkinson DOHC 16-valve with Dual VVT-i |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 245 hp |
| Torque | 177 lb-ft @ 4300–4500 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.5 × 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct + port injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Final Drive | 3.638 |
| Fuel Economy |
| City | 37 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.38 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 235/65R18 |
| Tires Rear | 235/65R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 201.4 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,440 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 41.5 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.8 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 57 in |