| Price |
| MSRP | $59,775 |
| MSRP with Destination | $61,270 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder Turbocharged DOHC 16-valve with VVT-i |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 362 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.5 × 99.5 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct + port injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Full-Time Electronic AWD |
| Transmission |
| Transmission | 6-speed Direct Shift Automatic (6AT) |
| 1st Gear | 4.474 |
| 2nd Gear | 2.517 |
| 3rd Gear | 1.56 |
| 4th Gear | 1.143 |
| 5th Gear | 0.85 |
| 6th Gear | 0.671 |
| Reverse | 3.196 |
| Final Drive | 3.737 |
| Fuel Economy |
| City | 26 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 17.17 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.38 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in |
| Wheels Rear | 20 in |
| Tires Front | 235/60R20 |
| Tires Rear | 235/60R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 201.4 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 41.5 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.8 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 57 in |