| Price |
| MSRP | $54,975 |
| MSRP with Destination | $56,470 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | Inline-4 Hybrid DOHC 16-Valve, 2.5L with D-4S and Dual VVT-iE |
| Horsepower | 243 hp |
| Torque | 175 lb-ft @ 4400 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC with Dual VVT-iE (Intake) and VVT-i (Exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.48 mm |
| Compression Ratio | 14:1 |
| Injection Type | D-4S Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Electronic Continuously Variable Transmission (ECVT) |
| Final Drive | 3.638 |
| Fuel Economy |
| City | 35 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Tank Capacity | 17.1 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar; Trailing-Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link with Stabilizer Bar |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated Disc, 13.3 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 13.3 in (ECB with Regenerative Braking) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20-in Alloy |
| Wheels Rear | 20-in Alloy |
| Tires Front | P235/55R20 |
| Tires Rear | P235/55R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 194.9 in |
| Width | 76 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.3 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 18.1° |
| Departure Angle | 22.7° |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 4,595 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 59 in |
| Shoulder Room Rear | 58.4 in |
| Hip Room Front | 57.2 in |
| Hip Room Rear | 57 in |