| Price |
| MSRP | $47,640 |
| MSRP with Destination | $49,135 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbocharged DOHC 16-valve inline 4-cylinder (T24A-FTS); Atkinson-cycle-capable; D-4S Fuel Injection |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 265 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 87.5 × 99.5 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Dynamic Torque Vectoring AWD (DTV) with Driveline Disconnect |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Direct Shift Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.9 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts with stabilizer bar; sport-tuned |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.3 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.3 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in |
| Wheels Rear | 20 in |
| Tires Front | P235/55R20 |
| Tires Rear | P235/55R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 197.4 in |
| Width | 76 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.3 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 18.1° |
| Departure Angle | 23.4° |
| Curb Weight | 4,420 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 59 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 57.2 in |
| Hip Room Rear | 57 in |