| Price |
| MSRP | $57,600 |
| MSRP with Destination | $59,095 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L DOHC 16-Valve Turbocharged 4-Cylinder Hybrid (i-FORCE MAX); D-4ST |
| Displacement | 2.393 L |
| Horsepower | 326 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 465 lb-ft @ 1700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.5 x 99.5 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct Injection and Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Full-Time 4WD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission (i-FORCE MAX Hybrid) |
| 1st Gear | 4.41 |
| 2nd Gear | 2.8 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.51 |
| 5th Gear | 1.27 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.65 |
| Reverse | 3.64 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy |
| City | 22 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane or higher) |
| Tank Capacity | 17.9 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent double-wishbone with stabilizer bar and twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with coil springs and outboard-mounted twin-tube shock absorbers |
| Turning Diameter | 40 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.4 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.3 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 245/70R18 |
| Tires Rear | 245/70R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 193.8 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 76.1 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 32° |
| Departure Angle | 22° |
| Cargo Volume | 46.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,037 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 59.2 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 57 in |