| Price |
| MSRP | $29,950 |
| MSRP with Destination | $31,145 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-Valve 4-Cylinder Atkinson-Cycle Hybrid (M20A-FXS); VVT-i; System Net: 194 hp (FWD) / 196 hp (AWD) |
| Displacement | 1.987 L |
| Horsepower | 150 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 139 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.5 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand AWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (eCVT) |
| Fuel Economy |
| City | 53 MPG |
| Highway | 54 MPG |
| Combined | 54 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 10.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Turning Diameter | 34.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 195/60R17 |
| Tires Rear | 195/60R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181.1 in |
| Width | 70.2 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 23.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,230 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 43.2 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.8 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |