| Price |
| MSRP | $45,120 |
| MSRP with Destination | $46,615 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-Valve 4-Cylinder Atkinson-Cycle Hybrid (Dynamic Force); D-4S |
| Displacement | 2.487 L |
| Horsepower | 189 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VVT-iE (intake) and VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S Dual Injection (Direct and Port) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled Continuously Variable Transmission (eCVT) with Sequential Shift Mode |
| Fuel Economy |
| City | 36 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Turning Diameter | 38.3 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.9 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.5 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | P235/65R17 |
| Tires Rear | P235/65R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 203.7 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.5 in |
| Wheelbase | 120.5 in |
| Front Track | 67.7 in |
| Rear Track | 68.5 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Cargo Volume | 33.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,625 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 40.3 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Rear | 58.5 in |
| Hip Room Front | 59.6 in |
| Hip Room Rear | 48.8 in |