| Price |
| MSRP | $37,105 |
| MSRP with Destination | $38,700 |
| Destination Charge | $1,595 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder Turbocharged DOHC 16-valve |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 270 hp @ 5,400 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 87.5 × 99.5 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct + port injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | 4x4 (Part-Time Four-Wheel Drive) |
| Transmission |
| Transmission | 6-speed Manual |
| 1st Gear | 4.784 |
| 2nd Gear | 2.423 |
| 3rd Gear | 1.443 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.777 |
| 6th Gear | 0.643 |
| Reverse | 4.066 |
| Final Drive | 4.3 |
| Fuel Economy |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent double-wishbone, twin-tube shocks, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link coil spring, twin-tube shocks |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.2 in (ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 245/70R17 |
| Tires Rear | 245/70R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 213 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 73.7 in |
| Wheelbase | 145.1 in |
| Front Track | 65.6 in |
| Rear Track | 65.6 in |
| Curb Weight | 4,485 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Legroom Rear | 33.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |