| Price |
| MSRP | $38,835 |
| MSRP with Destination | $40,430 |
| Destination Charge | $1,595 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder Turbocharged DOHC 16-valve |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 278 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 87.5 × 99.5 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct + port injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | 4x2 (Rear-Wheel Drive) |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed Automatic |
| 1st Gear | 4.413 |
| 2nd Gear | 2.808 |
| 3rd Gear | 1.95 |
| 4th Gear | 1.511 |
| 5th Gear | 1.274 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.793 |
| 8th Gear | 0.651 |
| Reverse | 3.645 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy |
| City | 20 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent double-wishbone, twin-tube shocks, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Leaf spring, twin-tube shocks |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.2 in (ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 265/70R17 (all-terrain) |
| Tires Rear | 265/70R17 (all-terrain) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 213 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 74.6 in |
| Wheelbase | 131.9 in |
| Front Track | 66 in |
| Rear Track | 66 in |
| Curb Weight | 4,145 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Legroom Front | 41.8 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |