2025 Toyota GR Corolla Premium Plus AT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $47,515 |
| MSRP with Destination | $48,650 |
| Destination Charge | $1,135 |
| Engine | |
| Engine Type | G16E-GTS Inline 3-Cylinder with Turbocharger |
| Displacement | 1.6 L |
| Boost Pressure | 26.3 psi |
| Horsepower | 300 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 295 lb-ft @ 3250-4600 rpm |
| Redline | 7,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 12-Valve |
| Bore and Stroke | 87.5 x 89.7 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct + Port Injection (D-4ST) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (GR-FOUR) |
| Differential Type | Front and Rear Torsen Limited-Slip Differentials |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed GR Direct Automatic Transmission (DAT) with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 4.435 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.809 (58 mph **) |
| 3rd Gear | 1.933 (85 mph **) |
| 4th Gear | 1.497 (109 mph **) |
| 5th Gear | 1.266 (129 mph **) |
| 6th Gear | 1 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.793 (206 mph **) |
| 8th Gear | 0.65 (251 mph **) |
| Reverse | 3.59 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91+ Octane) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-Type Strut |
| Rear Suspension | Double-Wishbone Type Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23 mm |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-Piston Aluminum Fixed-Caliper |
| Front Brake Disc | 14.0 in x 1.1 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.7 in x 0.7 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in x 8.5 in |
| Wheels Rear | 18 in x 8.5 in |
| Tires Front | 235/40R18 Michelin Pilot Sport 4 |
| Tires Rear | 235/40R18 Michelin Pilot Sport 4 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173.6 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 58.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,347 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 45.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline