| Price |
| MSRP | $40,470 |
| MSRP with Destination | $41,665 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 Atkinson cycle DOHC 16V M20A-FXS (PHEV) |
| Horsepower | 150 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 139 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16V with VVT-i |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronically controlled continuously variable transmission (ECVT) |
| Fuel Economy |
| City | 50 MPG |
| Highway | 47 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | 87 AKI unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut suspension with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link rear suspension with rear stabilizer bar |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-assisted ventilated disc, 12.0 in. rotor |
| Rear Brake Disc | Solid disc with integrated regenerative braking, 11.0 in. rotor |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (machine finished aluminum alloy) |
| Wheels Rear | 19 in (machine finished aluminum alloy) |
| Tires Front | 195/50R19 |
| Tires Rear | 195/50R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181.1 in |
| Width | 70.2 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 6 in |
| Cargo Volume | 20.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,571 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 43.2 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.3 in |
| Shoulder Room Rear | 52.8 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |