| Price |
| MSRP | $64,025 |
| MSRP with Destination | $66,120 |
| Destination Charge | $2,095 |
| Engine |
| Engine Type | 3.4L i-FORCE MAX Twin-Turbocharged V6 Hybrid DOHC 24-Valve |
| Horsepower | 437 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 583 lb-ft @ 2400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve with Dual VVT-i; Parallel Hybrid System with Permanent Magnet Synchronous Motor (48 hp / 184 lb-ft); Ni-MH Battery 288V 1.87 kWh |
| Bore and Stroke | 85.5 x 100.0 mm |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct Injection and Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) with Automatic Limited-Slip Differential (Auto LSD) |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Electronically Controlled Automatic Transmission with Intelligence (ECT-i) with Sequential Shift Mode, Uphill/Downhill Shift Logic, and TOW/HAUL Mode |
| 1st Gear | 4.92 |
| 2nd Gear | 3.26 |
| 3rd Gear | 2.35 |
| 4th Gear | 1.94 |
| 5th Gear | 1.53 |
| 6th Gear | 1.19 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.8 |
| 9th Gear | 0.66 |
| 10th Gear | 0.61 |
| Reverse | 4.3 |
| Final Drive | 3.31 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone with Stabilizer Bar and Twin-Tube Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Multi-Link with Coil Springs and Twin-Tube Shock Absorbers |
| Turning Diameter | 40.2 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Opposed Dual-Piston |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated 13.9-in. Disc |
| Rear Brake Disc | Power-Assisted Ventilated 13.6-in. Disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18-in. Alloy |
| Wheels Rear | 18-in. Alloy |
| Tires Front | P265/70R18 |
| Tires Rear | P265/70R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 208.1 in |
| Width | 79.6 in |
| Height | 74.5 in |
| Wheelbase | 122 in |
| Front Track | 68.6 in |
| Rear Track | 68.4 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Cargo Volume | 22.3 ft³ |
| Curb Weight | 5,620 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.2 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 65 in |
| Shoulder Room Rear | 61.8 in |
| Hip Room Front | 62.6 in |
| Hip Room Rear | 60.8 in |