| Price |
| MSRP | $42,750 |
| MSRP with Destination | $44,200 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5-liter Dynamic Force 4-cylinder Atkinson Cycle, DOHC, Hybrid (A25A-FXS) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 236 hp |
| Torque | 163 lb-ft @ 3600-5200 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve (4-valve/cyl); VVT-iE intake / VVT-i exhaust |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct + port injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic On-Demand AWD |
| Transmission |
| Transmission | ECVT (Electronically Controlled CVT with sequential shift mode) |
| Fuel Economy |
| City | 43 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 41 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 octane |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 25.4 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23.2 mm |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.1 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in. |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in. |
| Tires Front | 235/50R20 |
| Tires Rear | 235/50R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 181 in |
| Width | 73 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 23° |
| Cargo Volume | 37.8 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 37.9 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.3 in |
| Hip Room Rear | 49.6 in |