| Price |
| MSRP | $46,200 |
| MSRP with Destination | $47,745 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | RWD |
| Transmission |
| Transmission | 1-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy |
| City | 128 MPG |
| Highway | 101 MPG |
| Combined | 114 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with inclined strut bearing and Single Lower Arm Type |
| Rear Suspension | 5-Link Multi-Link |
| Turning Diameter | 38.2 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.8 in |
| Width | 74 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.6 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 15.2° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,398 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |