| Price |
| MSRP | $63,800 |
| MSRP with Destination | $65,345 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Motor |
| Horsepower | 601 hp |
| Torque | 545 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | 1-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy |
| City | 87 MPG |
| Highway | 79 MPG |
| Combined | 83 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with inclined strut bearing and Multi (Dual) Lower Arm Type |
| Rear Suspension | 5-Link Multi-Link |
| Turning Diameter | 39.2 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 15.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 14.2 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 8.5J x 21 in. Alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 21 in. Alloy |
| Tires Front | 255/40R21 |
| Tires Rear | 255/40R21 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 15.3° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,883 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 36.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |