| Price |
| MSRP | $42,090 |
| MSRP with Destination | $43,635 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine |
| Engine Type | 3.8L V6 Lambda-II GDI |
| Displacement | 3.8 L |
| Horsepower | 291 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual CVVT |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 Octane or higher) |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Struts with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 38.8 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.4 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.0 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5 x 20 alloy |
| Wheels Rear | 7.5 x 20 alloy |
| Tires Front | P245/50R20 |
| Tires Rear | P245/50R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 196.9 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 69.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 67.2 in |
| Rear Track | 67.6 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Approach Angle | 17° |
| Departure Angle | 22.4° |
| Cargo Volume | 87 ft³ |
| Curb Weight | 4,134 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 59.9 in |
| Hip Room Front | 58.9 in |
| Hip Room Rear | 58 in |