| Price |
| MSRP | $22,625 |
| MSRP with Destination | $23,870 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-Valve Inline 4-Cylinder |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm (SULEV) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve, Intake & Exhaust CVVT, Swing Arms w/ Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi-Point Injection (MPI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Smartstream Intelligent Variable Transmission (IVT / CVT) |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Front Stabilizer Bar | 22 mm (hollow) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 15 x 6.0J Alloy |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J Alloy |
| Tires Front | 195/65R15 |
| Tires Rear | 195/65R15 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.7 in |
| Rear Track | 63.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |