| Price |
| MSRP | $27,425 |
| MSRP with Destination | $28,670 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine |
| Engine Type | 1.6L GDI Atkinson Cycle DOHC 16-Valve Inline 4-Cylinder + 32kW Electric Motor |
| Horsepower | 139 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve, D-CVVT |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI), Hybrid |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed EcoShift Dual-Clutch Transmission (DCT) |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm (hollow) |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm x 3.0t (hollow) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.3 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 225/45R17 |
| Tires Rear | 225/45R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |