| Price |
| MSRP | $46,275 |
| MSRP with Destination | $47,875 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear, Shift-by-Wire |
| Final Drive | 4.706 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ High-Performance Damper |
| Rear Suspension | Multi-Link 5-Link w/ High-Performance Damper |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, Φ325x30t (12.8 in. x 1.2 in.) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, Φ325x12t (12.8 in. x 0.5 in.) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 7.5J XRT Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J XRT Alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 183.3 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 64 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 19.8° |
| Departure Angle | 30° |
| Cargo Volume | 26.3 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |